Partner – czyli swimrunowe na dobre i na złe ;)

Dzisiaj kilka słów, do których zbieraliśmy się sporo czasu. Kilka bardzo ważnych słów.

Większość osób zainteresowanych swimrunem wie, że jest to wyścig w dwuosobowych zespołach. W regulaminie wzorem imprez ÖtillÖ Swimrun World Series umieściliśmy informacje o dopuszczalnej odległości od siebie zawodników z jednego TEAM-u, która ma wynosić 10 metrów.

Oczywiście, tu nie chodzi o to, że będziemy biegać za Wami z metrem i sprawdzać czy jesteście od siebie 9 czy 11 metrów. Odległość około 10 metrów to odległość, która pozwala Wam wiedzieć co dzieje się z Waszym partnerem.

Ku naszemu zaskoczeniu podczas zeszłorocznego wyścigu nad Soliną odnotowaliśmy dużą ilość przypadków rozdzielania się zawodników na znacznie większą niż 10 metrów odległość i stracenie z oczu partnera.

Musimy szczerze przyznać, że rozważaliśmy kilka dyskwalifikacji podczas zawodów. Jednak po szybkim przemyśleniu sprawy postanowiliśmy mocno przymknąć oko na takie przypadki. Tłumaczyliśmy sobie, że są to początki swimruna, że być może zbyt mało przed imprezą zwracaliśmy uwagę na ten aspekt rywalizacji. Tylko jedna osoba została zdyskwalifikowana, ale był to już skrajny przypadek złamania regulaminu. Jeden z zawodników sam ukończył wyścig, nie wiedząc gdzie został partner. Historia dobrze się skończyła, partner zrezygnował w trakcie i bezpiecznie dostał się na metę.

W trakcie rywalizacji bardzo już zmęczeni wchodzicie do wody, co nie zdarza się np. w triathlonie. Obserwacja partnera w takich warunkach jest niezwykle ważna. Wielokrotnie oglądając zawody w roli wizytatorów widzieliśmy sytuacje, kiedy jeden z zawodników wybiegał na ląd wyglądając normalnie, a następnie po parunastu metrach lądował na ziemi kompletnie ogłuszony, a partner z przodu biegł dalej nie wiedząc co się stało.

Odczekaliśmy sporo czasu i teraz na spokojnie chcemy przekazać informację, że w edycji 2018 będziemy bardzo zwracać na to uwagę, a osoby łamiące tą zasadę karać ostrzeżeniami, a w ostateczności dyskwalifikacją.

1. Ostrzeżenie – Kara czasowa

Sędziowie przy trasie będą zwracać uwagę na odległość między partnerami, oraz spisywać numery par, które znacznie rozdzieliły się na trasie Na tej podstawie zostanie naliczona kara czasowa.

2. Dyskwalifikacja

Jest możliwa w przypadku gdy zawodnicy stracą ze sobą kontakt lub gdy otrzymają dwa ostrzeżenia.

Dokładne wytyczne w tym zakresie wkrótce pojawią się w regulaminie.

Dlaczego poruszanie się zgodnie z regulaminem jest tak ważne?

1. BEZPIECZEŃSTWO

Szczególnie na odcinkach pływackich ważna jest kontrola swojego partnera. W przypadku rozdzielenia się nie ma szans na szybką reakcję w przypadku gorszego samopoczucia.

2. FAIR PLAY

Poruszanie się blisko siebie to element rywalizacji. Niesprawiedliwym zachowaniem jest sytuacja kiedy jedna z osób lepszych na pływaniu pokona odcinek kilka minut szybciej, odpocznie i ruszy wypoczęta na bieganie.

Rywalizacja w parach daje wiele satysfakcji i jeśli jest dobrze zaplanowana może bardzo pomóc obu zawodnikom, bo w przypadku rywalizacji swimrun mówi się, że: 1 + 1 = 3

Najważniejszy przekaz dla Was, czyli uczestników wrześniowego wyścigu nad Soliną oraz innych osób zainteresowanych startem w naszych zawodach w przyszłości jest taki, że już na etapie przygotowań trzeba pamiętać o tym, że zarówno radość jak i trudy wyścigu przeżywacie razem od początku do końca. Regulaminowe 10 metrów to tylko liczba, bo jakaś musiała się pojawić, ale realnie chodzi o kontakt z partnerem i świadomość co się z nim dzieje na każdym etapie wyścigu.

About the author: RunOnline

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.