Kary czasowe na zawodach Swimrun Poland

Tradycyjną formułą rozgrywania zawodów swimrun jest rywalizacja w parach. Zarówno wyścig nad Soliną, jak również nad Jeziorakiem odbywają się właśnie w takiej formie.

Regulamin jasno określa, że dopuszczalna odległość pomiędzy zawodnikami w parze to 10 metrów. Taką odległość powinno się zachować podczas całego wyścigu. Ta niewielka odległość jasno wskazuje na to, że cały czas powinniśmy być razem ze swoim partnerem.

Podczas edycji 2017 nad Soliną sporo było przypadków rozdzielania się partnerów, szczególnie na odcinkach pływackich, kiedy lepszy pływak docierał do brzegu sporo wcześniej i czekał na swojego partnera. Takiego sposobu rywalizacji nie można nazwać swimrunem!  Jest to przede wszystkim bardzo niebezpieczne, ponieważ nie wiemy co w danym momencie dzieje się z naszym partnerem. Druga kwestia to bycie nie fair w stosunku do innych zawodników, którzy rywalizują zgodnie z przepisami. Jeszcze w trakcie trwania ostatniego wyścigu dyskutowaliśmy o dyskwalifikacjach, ale ostatecznie postanowiliśmy przymknąć oko na takie zachowania tłumacząc je brakiem doświadczenia i być może niewystarczającej informacji z naszej strony o konieczności przestrzegania tych zasad.

W tym roku chcemy mocno podkreślić i nagłośnić zasady rywalizacji. Aby nie być gołosłownym postanowiliśmy wprowadzić konkretne kary za dane zachowania drużyny.

Rozdzielenie się zawodników na odcinku pływackim czy biegowym na odległość większą niż 10 metrów – sytuacja w której partnerzy nie są w stanie efektywnie pomagać sobie nawzajem:

ULTRA – kara czasowa 30 minut

MARATHON – kara czasowa 20 minut

SPRINT – kara czasowa 10 minut

Trzecia kara czasowa oznacza automatycznie dyskwalifikacje!

UWAGA!

Stracenie całkowite kontaktu nad swoim partnerem (w sytuacji w której nie wiemy gdzie jest nasz partner i co się z nim dzieje) grozi natychmiastową dyskwalifikacją!

Przykładowe zachowania podlegające natychmiastowej dyskwalifikacji:

– po wyjściu na brzeg zawodnik czeka na swojego partnera i nie potrafi go jednoznacznie i szybko wskazać

– na odcinku biegowym zawodnik porusza się sam i nie ma kontaktu wzrokowego ze swoim partnerem.

Kontrole będą prowadzone wyrywkowo przez sędziów zarówno z poziomu lądu jak i wody. Sędziowie zapisują numery TEAMU i wysyłają je do organizatora, następnie organizator przekazuje dane firmie pomiarowej, która dolicza karę do czasu. Osoby podlegające dyskwalifikacji w miarę możliwości będą od razu informowane o tym fakcie.

Mamy nadzieję, że takich przypadków będzie bardzo mało, a najlepiej w ogóle ich nie będzie 😉 Pamiętajcie, że bezpieczeństwo i rywalizacja fair to podstawa!

About the author: RunOnline

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.