Swimrun Poland Solina 2018 – jaki będzie?

Po doświadczeniach z edycji 2017 wprowadzonych zostanie parę kosmetycznych zmian, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią całe zawody. Czego możecie się spodziewać, jakie są zmiany w stosunku do ubiegłorocznej edycji? Przeczytajcie!

Termin

W stosunku do ubiegłego roku zawody odbędą się tydzień później. Okolica połowy września są idealnym terminem do rozegrania wyścigu. Temperatura powietrza i temperatura wody powinna być zbliżona do siebie, co stanowi najlepsze warunki do uprawiania tego sportu.

Zmiana nazw dystansów

First Step zmienia się w Sprint
Sprint zmienia się w Marathon
Marathon zmienia się w Ultra

Prawda, że te nazwy bardziej odpowiadają temu co dzieje się na trasie? Bo przecież np. tegoroczny dystans Sprint zajmuje czasowo mniej więcej tyle samo co przebiegnięcie maratonu. Ciężko dalej nazywać go Sprintem. Analogicznie dystans Marathon to tak naprawdę maraton biegowy i do tego maraton pływacki czyli razem Ultra. A znajomą nazwę Sprint dziedziczy First Step.

Godziny startów

O godzinie 6:30 na nogi zerwiemy tylko uczestników dystansu Ultra. Maratończycy i Sprinterzy na trasę ruszą o godzinie 10:00.

Zapisy

Dzięki specjalnie przygotowanemu formularzowi Team zapisuje jedna osoba. Jeśli ktoś nie jest jeszcze pewny partnera, może na początku wpisać planowanego, a jeśli cokolwiek się zmieni to będzie możliwość zmiany danych (szczegóły i terminy zmian w regulaminie).

Baza zawodów

Naszym miejscem spotkań w dalszym ciągu pozostaje Hotel Skalny, jednak linia startu oraz mety zostanie przesunięta na teren Amfiteatru.
Dzięki temu zyskamy dużo miejsca na uroczystą metę i niedalego będzie można obserwować ostatni odcinek pływacki.

Dystans Sprint

10 km długości, w tym 1,5 km pływania podzielonego na 4 odcinki.
Najdłuższe pływanie 500m. Dystans Sprintu odwiedzi znajomą Wyspę Energetyk i Punkt Widokowy w Polańczyku, ale i zobaczy bardzo piękny fragment trasy ubiegłorocznego najdłuższego dystansu, czyli szlak na Cypel Ciotki (czyli słynny szlak zwany Zielone Wzgórza nad Soliną).  Trasa wydłużyła się, ale po zeszłorocznej edycji już chyba każdy wie, że dystans w swimrunie nie sumuje się w dosłowny sposób, a dopuszczone sprzęty pływackie pomagają w bezpiecznym pokonywaniu trasy, więc nie ma się czego bać. Poziom trudności jest porównywalny z dystansem Sprint w triathlonie lub 1/8 Ironmana.
Prezentowany przebieg trasy jest projektem – ostateczna trasa może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe i poziom wody w Jeziorze Solińskim, ale całość będzie utrzymana mniej więcej w podanych ramach dystansu.

Dystans Marathon

Większość trasy została taka sama – po co zmieniać coś co się Wam podobało?  Jako, że na mecie mówiliście, że chcielibyście trochę więcej – to… jest trochę więcej! Trasa uległa lekkiemu wydłużeniu do około 25 km łącznie, w tym 3,4km pływania podzielonego na…. 9(!) odcinków. Zasadnicza cześć trasy nie zmieniła się, doszedł krótki odcinek pływacki (200m) na początku i na końcu trasy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pierwsze pływanie będzie można potraktować jako próbę generalną sprzętu, zanim wyruszycie na długi (1km) odcinek między Polańczykiem, a Soliną. Czyli po starcie nie ruszamy w dół Cypla Polańczyk, ale w górę i na rozgrzewką zaliczamy Punkt Widokowy, który ostatnio był na samym końcu. Pierwsze pływanie odbędzie się w okolicy startu, więc będzie to fajna niespodzianka dla Waszych kibiców, którzy będą mogli zobaczyć Was w trakcie pierwszego pływania. Później ruszacie na znajomą trasę – kilometr pływania do Soliny, Góra Jawor, mglista zatoczka w Teleśnicy, Wyspa Skalista, Jutryna, Zatoka Węży, Werlas, Wyspa Energetyk i plaża w Polańczyku. Końcówka trasy zamiast na Punkt Widokowy, prowadzić będzie wzdłuż plaży, do ostatniego odcinka pływackiego na którym Wasze rodziny i znajomi będą znów mogli obejrzeć jak rywalizujecie w wodzie i rozpoczynacie ostatni (300m) odcinek biegowy. Kibice na metę dostaną się skrótem (około 30m) i powitają Was na mecie.
Czyli to co dobre pozostało, trasa zyskała na atrakcyjności dla kibiców, doszły dwa 200m odcinki pływackie i około 1,5 km biegu, więc równowaga biegania z pływaniem została zachowana.

Dystans Ultra

To będzie prawdziwa sportowa przygoda! Na trasie nie zabraknie magicznej Wyspy Skalistej. Naszym zdaniem (wielu zawodników to potwierdzi) jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, w których można pływać nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Trasa biegowa będzie na pewno pełna bieszczadzkiego błota! Czekają Was również duże przewyższenia w okolicy Góry Jawor. Są również odcinki utwardzone, bardziej płaskie gdzie będziecie mogli narzucić fajny rytm biegowy. Każdy z 13 odcinków jest nieco inny. Ciężko jednoznacznie powiedzieć jaka jest trasa. Jedyne co wiemy na pewno to to, że jest bardzo urozmaicona. Zauważalnych jest kilka różnic pomiędzy edycją 2017:

Odcinków pływackich było 10 – będzie 12.

Łączna długość pływania było 5,0 km – będzie 5,4 km.

Łączna długość biegania było 40,0 km – będzie 40,2 km.

Łączna długość wyścigu było 45,0 km – będzie 45,6 km.

Najdłuższy odcinek pływacki było 1,0 km – będzie 1,0 km (tu akurat bez zmian, ale warto zaznaczyć, że długi odcinek jest w środku wyścigu, a nie na końcu jak w edycji 2017).

Najdłuższy odcinek biegowy było 9,1 km będzie 7,7 km (dzięki dodatkowym odcinkom pływackim trasa będzie bardziej wyważona).

Koszulka Finishera 

W edycji 2018 koszulkę Finishera otrzymają zawodnicy kończący każdy z dystansów.

Bibsy (narzutki z numerem startowym) na pamiątkę

W związku z bardzo licznymi prośbami na poprzedniej edycji o możliwość kupienia na pamiątkę bibsów, z przyjemnością dajemy znać, że w przyszłorocznej edycji osoby, które będą chciały zatrzymać swoją narzutkę, będą ją mogły odkupić w cenie kosztów produkcyjnych (tj. 50 zł/szt).

Osoby, które nie zwrócą narzutek, zostaną również obciążone taką kwotą produkcji nowych narzutek.

Niedzielne śniadanie 

W związku z ogromnym zainteresowaniem dotyczącym śniadania wprowadzamy opłatę rezerwacyjną w wysokości 5 zł, tak aby przygotować się na odpowiednią liczbę osób.

Co zostaje takie samo?

Na pewno łączony medal, super zabawa na trasie, pyszny posiłek regeneracyjny, after party i niedzielne śniadanie.

About the author: RunOnline

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.